ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Պապիկյանը, Կորեա կատարած այցի շրջանակում հունիսի 26-ին Սեուլում հանդիպել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է դարավոր բարեկամության վրա հիմնված հայ-ռուսական հարաբերությունները, որոնք երկու երկրների ԵԱՏՄ անդամակցության համատեքստում նոր փուլ են թեւակոխել: ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է Ռուսաստանի կառուցողական դերը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահող երկիր: Արա Բաբլոյանը փաստել է, որ Հայաստանը կարեւորում է փոխադարձ վստահության մթնոլորտի ձեւավորմանն ուղղված միջոցառումները. խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է միջազգային կառույցներում երկու երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների համագործակցությանը, որը հիմնված է փոխադարձ աջակցության եւ դաշնակցային համերաշխության վրա:
Արա Բաբլոյանն առաջարկել է Եվրասիական երկրների խորհրդարանների ղեկավարների հաջորդ հանդիպումն անցկացնել Երեւանում՝ ընդգծելով Եվրասիական տարածաշրջանի պետությունների միջեւ միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման կարեւորությունը:
Վյաչեսլավ Վոլոդինը շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին ՀՀ ԱԺ նախագահ ընտրվելու առթիվ եւ մաղթել արգասաբեր գործունեություն:
Պարոն Վոլոդինն իր խոսքում անդրադարձել է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի խորհրդարանների միջեւ առկա համագործակցության բարձր մակարդակին՝ կարեւորելով խորհրդարանական բարեկամության խմբերի գործունեությունը հարաբերությունների ամրապնդման եւ խորացման գործում:
Վյաչեսլավ Վոլոդինը նշել է, որ ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցության ծավալների ավելացման արդյունքում անհրաժեշտություն է առաջացել համագործակցել նոր ձեւաչափով: Վյաչեսլավ Վոլոդինը կարեւորել է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ համագործակցության սերտացումը բոլոր բնագավառներում:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցները քննարկել են համագործակցության նոր ձեւաչափերի ներդրման անհրաժեշտությունը, դրանց զարգացման ուղիներն ու հեռանկարները:

26 июня делегация во главе с Председателем НС А.Баблояном, в составе которой депутат НС С.Фарманян и заместитель министра иностранных дел РА Папикян,   в рамках визита в Корею встретилась в Сеуле с председателем Госдумы ФС РФ В.Володиным.
А.Баблоян особо выделил опирающиеся на вековую дружбу армяно-российские отношения, которые в контексте членства двух стран в ЕАЭС вступили в новую фазу.   Председатель НС А.Баблоян подчеркнул конструктивную роль России в урегулировании НК-конфликта – как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ. А.Баблоян отметил, что Армения осознает важность мер по формированию атмосферы взаимного доверия – мирному урегулированию нет альтернативы.
Председатель НС обратился к сотрудничеству парламентских делегаций двух стран в международных структурах – на базе взаимной поддержки и союзнической солидарности.
А.Баблоян предложил провести следующую встречу глав парламентов Евразийских стран в Ереване, подчеркнув важность упрочения межпарламентских связей между государствами Евразийского региона.
В.Володин поздравил А.Баблояна с избранием Председателем НС и пожелал ему плодотворной деятельности.
Председатель Госдумы отметил в своем слове нынешний высокий уровень сотрудничества между парламентами РА и РФ, подчеркнув важность деятельности депутатских групп дружбы в укреплении и углублении отношений.
В.Володин отметил, что в результате роста объемов сотрудничества в рамках ЕАЭС возникла необходимость в новом формате сотрудничества. Он подчеркнул важность расширения сотрудничества между РА и РФ во всех сферах.
В завершение встречи собеседники обсудили необходимость внедрения новых форматов сотрудничества, пути и перспективы их развития.